چرا من برای همسرم جذاب نیستم؟!

نگرانی از دست رفتن محبوبیت و علاقه در دل همسر در تمام زوج‌ها وجود دارد.

 دیده‌اید بعضی‌ها انگار مهره مار دارند و به‌راحتی هر کسی را جذب خود می‌کنند. این افراد کافی است اراده کنند تا بتوانند دیگران را شیفته خود بکنند؛ همیشه اینها تعجب ما را برمی‌انگیزند که چگونه می‌توانند این‌قدر راحت دل همه را به دست بیاورند و محبوب بمانند. محبوبیت یک امر مادرزادی و ارثی نیست پس احتمالا آنها کارهای خاصی انجام می‌دهند که با دل افراد چنین می‌کنند. در این مطلب می‌خواهیم از برخی رازهای آنها پرده برداریم و به شما یاد دهیم چطور دل آنهایی را که دوست دارید به دست بیاورید.

به همسرتان حس امنیت دهید

همه همسران نیاز دارند در زندگی‌ احساس امنیت کنند و درصورتی جذب او می‌شوند که چنین احساسی را به آنها بدهند. خود شما هم دوست دارید در لحظه‌ای که سکوت کرده‌اید و در لاک خودتان فرورفته‌اید، ‌همسرتان کنارتان بنشیند و در مورد حسی که در این لحظه دارید، با شما حرف بزند. حتی دوست دارید بپرسد چرا در روزهای گذشته آرام بوده‌اید و چه چیزی شما را آزار می‌دهد.

این جرقه کافی است تا از تمام احساساتی که در این ماه‌ها به شما هجوم همسرتانرده صحبت و ذهن‌تان را آرام کنید. در واقع بیشتر افراد دوست دارند شرایطی امن داشته ‌باشند تا بتوانند  نگرانی‌ها و استرس‌های خود را بیرون بریزند. راه پیدا کردن محبوبیت دردل دیگران این است که به او نشان دهید می‌توانید این فضای امن را برایش مهیا کنید.

همسرتان را آزمایش کنید

تا جایی که می‌توانید او را بیازمایید و بگذارید همسرتان هم شما را بیازماید. کمتر چیزی است که بیش از حقه‌بازی و دورویی موجب انزجار افراد از یکدیگر شود یعنی وقتی که حس می‌کنیم کسی قابل اعتماد نیست، خیلی زود روابط خود را با همسرتان قطع می‌کنیم. محبوبیت ما زمانی افزایش می‌یابد که در بین مردم به این صفت معروف شویم که پیوسته در فکر امتحان دادن و امتحان کردن معاشران خود هستیم. اشخاص دل‌شان می‌خواهد که دیگران مرتب آنها را بیازمایند البته چندان مطبوع نیست که حس کنید کسی دارد در خفا رفتار، کردار و گفتارتان را بررسی می‌کند.

مردم معمولا از کسانی بدشان می‌آید که به آنان بدگمان باشند و در معاشرت جانب صراحت را رعایت نکنند، حال آنکه اگر بدانند که داریم آزمایش‌شان می‌کنیم به ما علاقه‌مند شده و به محبوبیت ما افزوده می‌شود. به همین دلیل نیز باید از اشخاصی باشیم که ظاهر و باطن‌شان یکی است زیرا چنین اشخاصی از هر امتحانی سربلند درمی‌آیند.

نباید در دسترس باشید

دیوید لیدمن، متخصص رفتارشناسی می‌گوید: هـرچه بیشتر با فردی ارتباط داشته باشید، آن شخص بیشتر شما را دوست خواهد داشت. چندین مطالعه دیگر نیز نشان داده کـه تماس مدهمسرتانم با یک چیز ما را نسبت به آن علاقه‌مندتر می‌کند. (تنها زمانی این نظریه درست نیست کـه واکنش همسرتانلیه ما به آن منفی باشد) بنابراین در ابتدای آشنایی از آنکه کناره‌گیـر، گریزان و غیر قابل دسترس باشید، پرهیز کنید.

در عوض به دنبـال بهانه‌هایی بگردید که بتوانید با همسرتان باشید. اما این تنها راه‌حل  نیست زیرا تماس‌های مکرر بعد از مدتی می‌تواند باعث دلزدگی شود بنابراین درست زمانی که مطمئن شدید همسرتان را به خود علاقه‌مند کرده‌اید و محبوب شده‌‌اید، به تدریج معاشرت خود را کم کرده و کمتر در دسترس قرار گیرید. این کـار را تـا زمانی کـه رابطه شما به دلیل مشکلی دچار بحران شود، ادامه دهید.

همسرتان را آزاد بگذارید

پروفسور دن نیوهارت می‌گوید: مردان اطمینان دارند که شخصیت‌شان بعد از ازدواج هیچ تغییری نمی‌کند. به همسرتان نشان دهید که شما نمی‌خواهید شخصیتش را تغییر دهید، با این کار ثابت می‌‌شود که شما همسرتان را همان‌طور که هست، قبول دارید. با این کار به همسرتان حس آزادی می‌دهید.

اصلا برای او محدودیت ایجاد نکنید. اغلب افراد از محدود شدن متنفرند بنابراین، محدودیت ایجاد نکنید. با این کار همسرتان احساس بهتری نسبت به شما پیدا می‌کند.

شباهت‌ها معجزه می‌کنند

خودتان بهتر می‌دانید افراد با خصوصیات متضاد جـذب یـکدیـگر نـمی‌شوند. ما همواره در جست‌وجوی شباهت‌های میان خود و شریک زندگی‌مان هستیم. اغـلب ما ترجیح می‌دهیم با کسانی دوست نشویم که چندان شباهتی با ما ندارند یا اینکه اگر با آنها دوست هم شدیم خیلی معاشرت نکنیم، پس قاعدتا هیچ‌گاه عاشق کسی که خیلی با ما متفهمسرتانت است، نخواهیم ماند. مهم این است که بتوانیم عاشق کسی بمانیم و گرنه عشق‌های یکی، دو روزه ارزش چندانی ندارند.

جالب است بدانید تنـها شباهت‌های اخلاقی و شخصیتی ما نیست که حائز اهمیت است، هرگاه شما با فردی کـه از لـحاظ ظاهـر شبـیـه‌تان باشد، آشنا شوید، احتمال آنکه وی شیفته و دلباخته شما شود، چهار برابر بیشتر می‌شود.

به همسرتان احساس حمایت بدهید

چرا من برای همسرم جذاب نیستم؟!بیشتر افراد در مواقع سختی به یک پشتیبان نیاز دارند. در صورتی که شما برای او نقش یک حامی و پشتیبان را داشته باشید برایش رضایت‌بخش است و حس خوبی به همسرتان منتقل می‌کنید. نباید در برابر همسرتان بی‌تفهمسرتانت باشید پس از هرگونه کمکی دریغ نکنید. همچنین به همسرتان برای کسب انرژی دوباره و متعهد بودن در کارهایش فرصت دهید.

دادن حس خوب را فراموش نکنید

تا آنجا که برای‌تان مقدور است از تشویق او خودداری نکنید چون وقتی همسرتان را نسبت به خودش خوش‌بین می‌کنید همسرتان به شما نیز خوش‌بین می‌شود. روشن‌تر بگوییم وقتی که مرتب از دیگران انتقاد کنید بالاخره به جایی می‌رسید که آنها را نسبت به خودشان بدبین می‌کنید و این بدبینی سرانجام به خود شما بازمی‌گردد و به محبوبیت‌تان لطمه می‌زند. این طبیعت بشر است که از آدمی که به‌شدت از همسرتان انتقاد کند، خوشش نمی‌آید.

به همسرتان نگاه کنید

دو فردی که عمیقا عاشق یکدیگر هستند، ۷۵درصد از زمانی را که گفت‌وگو می‌کنند، به یکدیگر نگاه کرده و هـنـگـامی که فرد ناخوانده‌ای میان صحبت‌شان وارد می‌شود، آهسته‌تر روی از یکدیگر برمی‌گـردانـنـد. در گـفـت‌‌‌وگوهـای معمولی، افراد ۳۰ تا ۶۰درصد از وقت را به نگاه کردن به یـکدیـگر اخـتـصـاص می‌دهند.

تهیه و گرداوری : گروه بهداشت روان پرداد / منبع : مجله زندگی ایده آل

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه