بالاخره بهار در حال تمام شدنه و این به این معنیه که آب و هوای گرم و خشک هر لحظه در حال رسیدنه، پدران و مادران چقدر درباره صدمات ناشی از گرما میدونید؟ منظورمون سوختن نیست، بلکه آسیب های ناشی از گرمای بیش از حده.

بالاخره بهار در حال تمام شدنه و این به این معنیه که آب و هوای گرم و خشک هر لحظه در حال رسیدنه، پدران و مادران چقدر درباره صدمات ناشی از گرما میدونید؟ منظورمون سوختن نیست، بلکه آسیب های ناشی از گرمای بیش از حده.
وقتی بیرون گرمه ما نیز احساس گرما داریم، یه کمی گرم بودن عادیه اما اگر ما بیش ازحد در اثر گرما اذیت بشیم، برای عضلات، اندام و حتی مغزمون ضرر داره، بنابراین ما عرق میکنیم، و هنگامی که عرق از روی پوست ما تبخیر میشه ما حس میکنیم خنک تر شدیم. با اینکه خیلی عالی به نظر میرسه اما زمانی که ما زیاد عرق میکنیم، آب و نمک و سایر چیزهای مهم را از دست میدهیم که میتواند بدن ما را دچار کم آبی و روند شیمیایی بدن رو دچار اختلال کند.

پدران و مادران: آیا میدونید چگونه فرزندتون رو از گرما محافظت کنید؟

سه نوع آسیب گرمایی وجود دارد: گرفتگی عضلات ناشی از گرما، ضعف و خستگی مفرط حاصل از گرما، گرمازدگی
گرفتگی عضلات ناشی از گرما زمانی اتفاق میفته که ما دچار کم آبی میشویم. شما در بازوها، پاها و شکم احساس گرفتگی یا تشنگی و بیماری میکنید. ضعف و خستگی مفرط مرحله ی بعده ، و زمانی اتفاق میفته که زیاد عرق میکنید بنابراین بیشتر دچار کم آبی میشوید و شروع به از دست دادن نمک میکنید که منجر به بدتر شدن گرفتگی عضلات، مرطوب شدن پوست ، ضعف، سردرد، سرگیجه و شاید تهوع واستفراغ بشه.
گرمازدگی از همه بدتره، زمانیه که دمای بدن تا حد خطر بالا میره و بدن دیگه نمیتونه خودش آن را تنظیم کند. به جای مرطوب بودن، افراد مبتلا به گرمازدگی پوستشون خشک و داغ میشه. همراه با علائم گرمازدگی، ممکن است بچه ها خواب آلود و گیج به نظر برسند. این یک اورژانس پزشکی است. اگر کودکان کمتر از ۷ سال در این وضعیت در ماشین تنها رها بشن از بین می روند.
اینجا چند مورد ساده ذکر میشود که والدین میتونند برای جلوگیری از این اتفاقات انجام دهند:
درباره فعالیت های خارج از خانه فکر کنید و معقول باشید
این یک امر بدیهی است که گاهی وقتا بیرون از خونه گیر میکنیم، مثلا پول پارکینگ را پرداخت کردیم و باید بیرون بمونیم تا زمانش تموم شه، اگر واقعا هوا گرمه و شما به شدت درگیر فعالیت هستید و کسی از خانواده یا گروهی که با آنها بیرونید از دل درد یا تهوع یا هر نوع ناراحتی دیگه رنج میبره، بهتره که به جایی خنک تر بروید.
مطمئن شوید که همه قبل و بعد از تشنگی آب مینوشند
بعضی وقتا کودکان متوجه نمیشند که تشنه هستند، یا فکر نمیکنند که باید چیزی برای نوشیدن درخواست کنند. وقتی که در گرما ورزش میکنند خیلی مهمه که هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه نوشیدنی بخورند. آب بهترین گزینه است، اما اگر یک روز طولانی بیرون از خونه در انتظارشونه (مثل یه مسابقه فوتبال) نوشیدنی های ورزشی هم مشکلی نداره.
میوه های آبدار مثل آب پرتقال یا هندوانه هم میتونه کمک کنه. من اغلب میپرسم که بچه ها دقیقا چقدر احتیاج به نوشیدنی دارند اما واقعا پاسخ دادن به آن کار سختیه چرا که به عوامل مختلفی بستگی داره.( مثل وزن و اندازه، گرما، رطوبت، و نوع فعالیتی که دارند) اما اگه به طور منظم و دائم نوشیدنی بنوشند حالشون خوب میمونه.
پیدا کردن یا ساختن سایه
زیر یک درخت بنشینید.از یک چتر یا کلاه بزرگ کمک میکند.
مرطوب شوید
یک آب پاش کوچک خرید و از آن استفاده کنید.
هنگامی که بیرون هستید به دردهایی که دارید توجه کنید
کار راحتیه که فرزندتون موقع ناهارشکمش رو با غذای زیاد پر کنه اما این ممکنه تبدیل به کم آبیه بدن بشه. اگه فرزندتون در این مورد شکایت میکنه او را در یک جای خنک بگذارید تا استراحت کنه و به او نوشیدنی دهید. و اجازه ندهید که از جاش تکون بخوره تا موقعی که بهتر بشه.
هرگز بچه رو در ماشین توی هوای گرم رها نکنید
حتی اگه به نظرتون هوا گرم نیست عجیب خواهد بود که چگونه برخی چیزها میتونه تشدید بشه، ماشین ممکنه خنک باشد و شما فکر کنید که فقط برای یک دقیقه میخواهید برید اما به هیچ وجه اینکارو نکنید.
هر سال داستانهای غمگینی درباره ی بچه هایی که توی ماشین میمیرند منتشر میشه. شاید سخت باشه که با خودتون آنها را بیاورید یا از خوابی که به شدت بهش احتیاج داره بیدارشون کنید اما اونا رو تو ماشین ترک نکنید. به هیچ وجه، درحقیقت در هیچ آب و هوایی ترکشون نکنید. هراتفاقی ممکنه بیفته.
اگر مشکوک به گرمازدگی هستید به اورژانس زنگ بزنید
هر وقت که پوست گرم و خشک شد، هروقت کسی گیج و غیرعادی وخواب آلود به نظررسید و استفراغ کرد یا به هر صورت ناخوش به نظر میرسید. شما باید احتمال گرمازدگی بدهید و به سرعت به او کمک کنید.
تا زمانی که منتظرید کمک از راه برسه شخص را به مکان خنکی ببرید و با آب خنک خیسش کنید. اگر آنها بیش از حد خواب آلود و گیج هستن، نوشیدن ممکنه خطرناک باشه. این نمونه یکی از موقعیت هایی است که باید با تلفن با مسئول اورژانس در تماس بمونید، آنها میتونن توصیه های خوبی به شما بدن.

منبع: نوین زی

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه