دانش اقتصاد مبتنی بر عصب شناسی این متن نقدی است بر مقاله ای تحت عنوان «مغز شما پول ساز است» که توسط «استیون پومرانز» نوشته شده است.

مغز شما پول ساز است.

مغز شما پول ساز است
دانش اقتصاد مبتنی بر عصب شناسی
این متن نقدی است بر مقاله ای تحت عنوان «مغز شما پول ساز است» که توسط «استیون پومرانز» نوشته شده است.این مقاله در مجلۀ «فوربس» به نگارش «ماتیو هارپر» منتشر شد.
ارتباط مغز و پول همواره برای ما موضوعی جذاب بوده و می تواند به تصمیم گیری های روزمره ای مانند سرمایه گذاری،گرفتنِ وام های بانکی، قروض و مسائلی که به امور مالیمان ارتباط دارد، کمک کند.
موضوع با داستان جالبی دربارۀ چگونگی یک برخورد تصادفی علوم اعصاب و دانش اقتصاد توسط یک دانشمند از دانشگاه استنفورد به نام «بریان ناتسون» در یک دهۀ پیش آغاز می شود.
دکتر ناتسون در نظر داشت که چگونگی رابطۀ مغز و واکنش آن نسبت به احساسات شدید را دریابد بنابراین بر روی گروهی از داوطلبین یک سری آزمایش انجام داد.
در این آزمایشات او مغز داوطلبین را به دستگاه اسکنر مغز (ام آر آی) متصل کرد و تصاویری مانند بدن برهنه یا اعضای قطع شدۀ بدن و غیره که می توانست به واکنش احساسات شدید داوطلبین منجر شود را در معرض دید ایشان گذاشت و البته به طور اتفاقی در میان این عکس ها، تصاویری هم از پول وجود داشت.
دکتر ناتسون با کمال تعجب شاهد فعالیت بسیار شدید مغز بر روی دستگاه اسکنر خود در حالی که تصاویر پول به داوطلبین نشان داده می شد، بود و همین موضوع باعث شد که وی برای حصول اطمینان از کارکرد صحیح دستگاه اسکنر آزمایشات دیگری در همین زمینه و فقط بر روی تصاویر پول از مغز داوطلبان تصویربرداری و ضبط کند.
او نتایج این آزمایشات را منتشر کرد و این امر موجب واکنش زیادی از جانب مراکز علمی شد و باعث گردید که یک میدان جدید پژوهشی به نام اقتصاد اعصاب یا نوراکونومیک* بوجود آید.
از تحقیقات اولیۀ دکتر ناتسون تا به امروز انجام پژوهش های جدیدتر باعث بدست آوردن نتایج و تجربیات هیجان انگیزی در زمینۀ دانش اقتصاد اعصاب شده است و محقیقن با ابداع آزمایش های جدید هر روز به درک بهتری از چگونگی پاسخ مغز و واکنش های آن به مسائل اقتصادی می رسند.
این آزمایشات به ما نشان می دهد که چه چیزهایی در درون جعبۀ سیاهی که ما بر روی سر خود حمل می کنیم، رخ می دهد و همچنین باعث تغییر نگرش ما به اعتقادات و شرطی شدگی های بلند مدت و قدیمی که نسبت به اقتصاد و حل مسائل آن داشتیم، شده است.
برای نمونه؛ اقتصاددانان به طور سنتی معتقد بودند که پول به معنای آخرین راهکار و حل همۀ مسائل ما است، اما چیزی که برای خریدهای خوشحال کنندۀ ما لازم است و حتی تاثیرات بعدی ای که بر مغز ما می گذارد را نمی دانستیم.
برای مثال پژوهشگران دریافتند که بدست آوردن پول و یا فرصت مناسب برای انجام امور اقتصادی و سود رسانی باعث افزایش ترشح دوپامین در مغز ما می شود و دوپامین هورمونی است که به شدت به سطح اعتیاد ما مرتبط است پس بدست آوردن پول از طرق ساده می تواند به نوعی اعتیادآور باشد.
محقیقین همچنین کشف کردند که بدست آوردن یا از دست دادن پول می تواند به لذت یا درد شدید یک انسان منجر شود.
آنها با بدست آوردن تجارب جدید فهمیدند که مغز ما نسبت به شرایط اقتصادی از خود واکنش نشان می دهد. به عنوان مثال؛ مجموعه ای از آزمایشات به پژوهشگران نشان داد که چرا سرمایه گذارن به سرمایه گذاری در خارج از کشور خود علاقمند هستند. چیزی که آنها از طریق انجام دادن آزمایشات هوشمندانه دریافتند این بود که مردم تمایل دارند به طور غیرمنطقی در بازارهای ناشناخته سرمایه گذاری کنند، به ویژه اگر به آنان القاء شود که در این بازارها سود بیشتری نسبت به بازارهای داخلی نسیبشان می شود و این یعنی یک نوع بی خردی غالب برای عموم ! درست برخلاف آنچه نظریه های سنتی اقتصادی ادعا می کنند که سرمایه گذاران همواره منطقی هستند.
در آزمایشات دیگری برای درک رابطۀ بین پول و اعتماد، محققان دریافتند هنگامی که سرمایه گذاران پولشان را با عملکردهای متعدد و بازپرداخت های گوناگون به دیگران به امانت می دهند، قسمت های مختلفی از مغز با افراد مورد اعتماد تعامل متوالی ایجاد می کند.
جالب و باور نکردنی این است که این سرمایه گذاری با وجود عواقب منفی باز هم به افراد مورد اعتماد خود پول به امانت می دهند. آیا این موضوعات کاملا شهودی نیست!؟ مشهود است که تصمیمات مالی ما تنها به وسیلۀ منطق ما هدایت نمی شود و شگفت انگیزتر این که دانشِ جدیدی مثل دانش اقتصاد اعصاب می تواند ما را در مورد چگونگی واکنش های مغزمان به پول و سرمایه گذاری و مسائل مالی بیشتر آشنا سازد.
* Neuroeconomics اقتصاد اعصاب یا اقتصاد عصبی؛ اقتصاد مبتنی بر عصب شناسی نام یک شاخه جدید از دانش است که نقطه تلاقی روانشناسی، اقتصاد، و عصب‌شناسی است، و هدف از آن بررسی تصمیمات انسان از دید این علوم می‌باشد.

گرداوری شده توسط تهران ۹۸

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه