به گفته ی معلم متخصص هیلاری کریگ: با حمایت والدین بچه هایی که دیر یاد میگیرند راهی برای موفقیت پیدا خواهند کرد:

به گفته ی معلم متخصص هیلاری کریگ: با حمایت والدین بچه هایی که دیر یاد میگیرند راهی برای موفقیت پیدا خواهند کرد:
فیلیپ در هشت سالگی نمیتوانست بخواند، والدینش بسیار ناراحت و خشمگین بودند. بیشتر بچه ها میتوانند یک یا دوجین کلمات مختلف از کتاب داستان های مورد علاقشون رو در سن ۵ سالگی بخوانند. پس چرا بچه ی ما نمیتونه؟ ناتوانی او در خواندن در ذهن پدر و مادرش تبدیل به یک مشکل لاینحل شده بود.
بعد از آن کریگ چیزای زیادی درباره کمک به بچه هایی که دیر یاد میگیرند آموخت.اون میگه با ایمان داشتن به کودک خود شروع کنید.
کریگ مادر سه فرزند ادامه میده: “اگه ایمان نداشته باشید که فرزندتون پیشرفت میکند شانس بالایی ندارید که پیشرفت زیادی ببنید.”
در کتاب آخری که کریگ تالیف کرده به نام “قدم های کوچک،تغییرات بزرگ : جعبه ابزاری برای پدر و مادرها برای از بین بردن نقص فرزندانشون”، معلمِ متخصص و نویسنده این کتاب بر اهمیت نقش پدر و مادر تاکید میکند.
برای مصلحت فرزندتون باید درباره تواناییهایش با خودتون روراست باشید… و برای اینکه بهبود و پیشرفت حاصل بشه باید به نیازهایش توجه بشه. داشتن اعتقادی راسخ به فرزندتون شما را آگاه میکند که چه کارایی میتونه انجام بده و بر اساس اون میتونید ادامه بدید.ایمان داشته باشید که پیشرفت میکنه، باور شما به فرزندتون راهگشا خواهد بود برای اینکه چیزی که میخواهید اتفاق بیفتد.
قدرت فوق العاده ای در ثابت ماندن دراعتقاد راسخ وجود دارد. بچه ها متوجه میشوند که بزرگترها واقعا بهشون ایمان دارند که میتوانند پیشرفت کنند. من هر روز شاهد این اتفاق در مرکزم هستم.
کریگ بنیانگذار مرکز آموزش هیلز در سولاریس مونت کیارا در کوالالامپور است، که به بچه های با یادگیری متفاوت کمک میکند یا “بچه هایی که نقصشون رو برطرف میکنند.” هیلز با کریگ و تیمش برنامه های کوتاه مدتی برای موفقیت در یادگیری و برنامه هایی قابل اجرا در خانه را گسترش میدهد، بعضی از اونها شامل گام های کوچک هستند.
قسمتی از تجربیات کریگ از تدریسش طی ۲۸ سال در مدارس و کالج هاست، همچنین دارای مدرک تخصصی نارسا خوانی، زبان انگلیسی به عنوان زبان دوم، ریاضی و علوم، رشد و روانشناسی کودک و آموزش و پرورش کودکان نیز میباشد.
کریگ اظهار میکنه: مدارس در سالهای اولیه برای کودک با دو موضوع شروع میشود: ریاضی و زبان و غال��ا این دو تعیین کننده موفقیت کودک هستند. ممکنه کودکانی باشند که بسیار بااستعداد هستند اما فقط به خاطر اینکه آنها دانش زبان یا ریاضی ندارند (یا یاد نمیگیرند) باعث میشه اعتماد به نفسشون ضربه بخورد. او میگوید که مدارس برای بچه های عادی جریان اصلی و معمولی هستند که میتونه به کسانی که دیر یاد میگیرند صدمه بزند.

از این باور دست برندارید:کمک به پیشرفت کودکانی که یادگیری متفاوت دارند
او ادامه میده : من کودکی رو دیدم که استعداد موسیقیایی داشت اما نمیتونست جدول ضرب رو یاد بگیره و حفظ کند. اما در مقابل شما کسی رو میبنید که جدول ضرب رو با آواز یاد میگیره! هر کودکی تک و منحصر به فرده، برخی متفاوت یاد میگیرند. این چیز بدی نیست که فرزند شما با بقیه فرق میکند. کتاب من به والدین کمک میکنه تا راههایی رو پیدا کنند تا به طور موثر بچه ها رو راهنمایی کنه به مسیر مخصوص به خودشون برگردند. برای اینگونه کودکان لازمه که والدینشون قوی و مطلع باشند تا فرزندشون اعتماد به نفس خود از دست ندهد.
در کتاب “گام های کوچک” کریگ میگه: برخی حسرت میخورند که نمیدونند روزای اول با دیر یادگیری فرزندشون چطور کنار بیان، موقعیتی که خیلی از والدین احتمالا باهاش آشنایی دارند.
کریگ مینویسه:”برنامه ی خواندن در مدرسه برای شنوایی پسرم سنگین بود و یاد نگرفت”، سالهای بعد پسرم به من چیزی گفت که آنقدر قدرتمند بود که منو به فکر راه اندازی یک مرکز برای کودکان مانند او انداخت. او گفت: وقتی در کلاس بودم و نمیتونستم بخونم احساس خنگی میکردم. بعد من رو پیش یک معلم خصوصی فرستادند ومن هنوز نمیتوستم بخونم بنابراین باور کردم که واقعا خنگم. پسرم باعث شد که متوجه بی فکری خودم بشم. من هرگز درباره چیزی که خودش احتیاج داشت با او مشورت نکرده بودم.
فیلیپ حالا مدرک کارشناسی ارشد دارد و در سن ۱۴ سالگی با خواندن کتاب راهنمای سواری مجانی به کهکشان شروع به یادگیری کرد. تلاش ما کند پیش میرفت. ما در تمام مسیر از او حمایت کردیم. به او میگفتیم: تو در درس ریاضی عالی هستی، نقاشی تو شگفت آوره. چرا بهمون نشون نمیدی که چجوری نقاشی میکنی؟ و درست در همون لحظه او شروع کرد به نوشتن کلمات روی تصاویر و نوشتن را پایه ای از این طریق یاد گرفت. از طریق کاری که در آن خوب بود، روی چیزی کار کردیم که یادگیریش برایش مشکل بود.

اگرچه کتاب گام های کوچک بیشتر برای والدین با فرزندانی تالیف شده است که در یادگیری مشکل داشتند، همچنین در آن اطلاعات مفیدی وجود دارد که هر پدرومادری میتواند بهش مراجعه کند.
یکی از نگرانی های اصلی کریگ که در این کتاب نیز مورد توجه قرار گرفته این است که چگونه عصر دیجیتال بر رشد کودکان تاثیر میگذارد.
کریگ مشاهده میکنه که: “بیشتر و بیشتر مردم در حال انتقال فرزندانشون به عصر دیجیتال هستند، و ما به زودی باید تاوان نتایجش رو بدهیم. تحقیقات نشون میدن که مسائل مربوط به حافظه و مشکلات تمرکز کودکان در حال افزایشه چراکه آنها به طور مداوم و افزاینده در حال استفاده از کامپیوتر و اینترنت میباشند.”
کتاب گام های کوچک پیرامون این باور اصلی تالیف شده که همه ی کودکان میتوانند از طریق روشهای مختلف با پرداختن به چهار مهارت لازم در قالب گوش دادن، توجه، حافظه، و مهارت های اجتماعی پیشرفت کنند.
این کتاب شامل پیشنهاداتی است راجع به اینکه چگونه فرزندتون بهتر گوش کنه، چکار کنید وقتی فرزندتون با بقیه بازی نمیکنه، وقتی فرزندتون با صدای بلند در موقعیتهای اشتباه صحبت میکنه و چیکار میتونید بکنید وقتی فرزندتون حتی نمیخواد سلام کنه!
کریگ: بسیاری از والدین ممکنه حس کنند برای رسیدن به این هدف تنها هستند و به زودی باید تسلیم شوند، زیرا آنها نمیدانند با کودکی که با بقیه متفاوته چگونه برخورد کنند. کاری که من میخوام انجام بدم بوجود آوردن یک رویکرد مثبت تر نسبت به یادگیری کودکانه.
او ادامه میده:”به جای اینکه به فرزندتون بگید: ندو!، تلاش کنید از او درخواست کنید که راه بره و ازنتایجی که میگیرید شگفت زده بشید”

منبع: نوین زی

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه